Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Poprawne przygotowanie tynków gipsowych do malowania farbą

Poprawne przygotowanie tynków gipsowych do malowania farbą

Malowanie jest często ostatnim etapem wykończenia naszego domu czy mieszkania. Dobór farb w zależności od konkretnej sytuacji to jedno zagadnienie. Malowanie farbami ścian i sufitów to kolejne zagadnienie. Ponieważ efekt finalny, czyli powłoka farby uzyskana na powierzchni jest efektem wielu działań, nie można pominąć etapu poprawnego przygotowania podłoża pod nałożenie farby.

author box img

Paweł Hanc

Zaktualizowano: 18 kwietnia 2019 18.04.2019 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

  • Przygotowanie nowych powierzchni do malowania
  • Więcej poradników o malowaniu

Ponad 138823 Malarzy blisko Ciebie

Aby poprawnie przygotować podłoże pod nałożenie farby posłużę się technologią prac stosowaną w naszej firmie . Tutaj ważne jest pytanie, czy mamy do czynienia z nowymi i niemalowanymi powierzchniami, czy może malowane będą istniejące już powłoki farb.

Przygotowanie nowych powierzchni do malowania

W przypadku nowych powierzchni ważne jest sprawdzenie kilku rzeczy, zobaczmy je na podstawie przykładu. Załóżmy, że do pomalowania jest pomieszczenie, które na całej powierzchni ścian i sufitów jest pokryte tynkiem gipsowym. Kroki, jakie należy wykonać, to:

  1. Sprawdzić, czy tynk gipsowy został poddany sezonowaniu (w odpowiednich warunkach czas od wykonania tynku do malowania wynosi do 6 tygodni).
    • Jest to ważne głównie ze względu na alkaliczność tynku niepoddanemu okresowi sezonowania. W przypadku gdy nie wiemy dokładnie, kiedy tynki były wykonywane, a goni nas czas, można wykonać test za pomocą 1% roztworu alkoholowego fenoloftaleiny. Tynk alkaliczny (niesezonowany) zabarwia się na czerwono, słabo alkaliczny – na różowo, obojętny (gotowy do malowania) – nie zabarwia się.
  2. Czy tynk został poprawnie wykonany.
    • Czy jest stabilny, nie sypie się i nie odspaja od podłoża, nie jest popękany, nie ma na nim wykwitów i pleśni oraz czy jest odpowiednio suchy.
  3. Czy tynk gipsowy spełnia nasze oczekiwania co do jakości wykonania pod względem estetycznym (głębokie bruzdy, zadrapania, nieregularna struktura, rysy).
    • W takim przypadku są rozwiązania, które poprawią wygląd tynku. W przypadku głębokich wgłębień, garbów na powierzchni, dużych ubytków można za pomocą narzędzi i specjalnie w tym celu stworzonych mas szpachlowych albo po prostu za pomocą gipsu szpachlowego wyrównać i uzupełnić ubytki w istniejącej powierzchni tynków. Konieczne jest przestrzeganie technologii pracy zapisanej w karcie technicznej producenta w zależności od używanego materiału.
    • Po usunięciu dużych dziur, wgłębień i wyrównaniu powierzchni można przygotować tynk do malowania (jeśli uzyskana powierzchnia spełnia nasze oczekiwania).
    • Jeżeli dalej jesteśmy niezadowoleni z efektu, pozostaje wykonać samemu lub zlecić wykonanie gładzi. Warto znaleźć firmę, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu usług. Często firmy te dysponują dużą wiedzą na temat technologii i materiałów, doświadczeniem i dobrymi narzędziami. Przykładem jest wykonanie gładzi w technologii natryskowej (przykład agregatu do nakładania gładzi). Pozwala ona wykonać pracę szybciej i przy nałożeniu dwóch warstw, z użyciem dobrych narzędzi i doświadczeniu, można osiągnąć najwyższą jakość powierzchni.
  4. Odpylić powierzchnię.
    • Warto nie pomijać tego kroku. Gruntowanie to nie odpylanie. To prawda, że grunt ma właściwości wzmacniające podłoże (jak bardzo zależy od gruntu), a podczas gruntowania wałek zbiera pewną ilość pyłu. Lecz sam zabieg gruntowania może być niewystarczający w przypadku silnie zapylonych powierzchni. W szczególności przy gładziach po szlifowaniu. Pomalowanie źle przygotowanej powierzchni może w konsekwencji spowodować odspojenie się farby od podłoża.
  5. Zagruntować powierzchnię gruntem przeznaczonym pod wybraną farbę.
    • Najlepiej stosować grunty dedykowane przez producenta farb - pozwala to uniknąć niespodzianek. Grunt ma również za zadanie wyrównać chłonność ściany, żeby farba rozkładała się i schła równomiernie.
  6. Wyrównanie akrylem naroży wewnętrznych i łączeń ścian z sufitem.
    • Czynność ta nie jest konieczna, lecz zalecana. Tak przygotowane łączenia wyglądają zdecydowanie lepiej po malowaniu niż nieprzygotowane.
  7. Warto stosować farby podkładowe przed malowaniem.
    • Szczególnie w przypadku malowania natryskowego (przykład agregatu malarskiego), gdzie po odpowiednim nałożeniu farby podkładowej często udaje się uzyskać świetną powłokę, nakładając tylko jedną warstwę farby nawierzchniowej. Uzyskujemy w ten sposób oszczędność na materiale (średnio wiadro farby podkładowej kosztuje 1/2 lub 1/3 ceny wiadra farby nawierzchniowej).

Wykonujmy dokładnie każdy etap przygotowania powierzchni do malowania, aby powłoka farby była piękna i trwała.

Zapraszam do przeczytania mini poradnika na temat malowania zobacz.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 143 455 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 14 maja 2019 Zaktualizowano: 18 kwietnia 2019

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco